Budowanie scoringu BIK

Budowanie pozytywnej historii kredytowej – luty

Budowanie pozytywnej historii kredytowej – luty
4.3 (86.67%) 3 votes

Budowanie pozytywnej historii kredytowejBudowanie pozytywnej historii kredytowej od zera

Nasza bohaterka, na podstawie historii której pokazywać będziemy jak w praktyce wygląda budowanie pozytywnej historii kredytowej, to tabula rasa finansów – nie posiadała i w momencie rozpoczęcia procesu budowania historii kredytowej nie posiada jakichkolwiek zobowiązań:

To duże wyzwanie, gdyż osoby posiadające tak zwany czysty BIK mają ogromne kłopoty z otrzymaniem jakiegokolwiek kredytu, karty czy debetu. Tak jest i z naszą bohaterką, która ma na imię Karolina. Jest w wieku 27 lat i za rok starać się będzie o kredyt hipoteczny w wysokości 350 tysięcy złotych. Ale jej celem nie jest płaszczenie się w banku i żebranie o kredyt, lecz doprowadzenie do sytuacji, że będzie mogła z dowolnie wybranym bankiem negocjować indywidualne warunki i znacznie niższe koszty kredytowania niż przeciętny kredytobiorca. Karolina ma ambicje stać się klientem VIP, czyli takim, którego każdy bank chce mieć u siebie. Klienta VIP charakteryzuje scoring BIK niespotykany u większości przeciętnych kredytobiorców. Ocena punktowa BIK na poziomie najwyższym z możliwych.

Tymczasem jednak Karolina musi znaleźć sposób na to, aby po prostu rozpocząć. Ma trochę utrudnioną sytuację w stosunku do rówieśników, gdyż nie pracuje na etacie, a prowadzi działalność gospodarczą. Ta forma dochodów połączona z brakiem jakichkolwiek w przeszłości zobowiązań odnotowanych w BIK sprawia, ze w jej przypadku budowanie pozytywnej historii kredytowej jest bardzo trudne.

I bardzo dobrze, gdyż przypadek łatwy nie byłby w opisie miarodajny – a celem naszym jest pokazanie, że każdy, nawet ten, któremu banki “robią pod górkę” może bez problemu rozpocząć budowanie pozytywnej historii kredytowej i osiągnąć sukces – ocenę punktową BIK na poziomie pięciu gwiazdek.

Krok pierwszy – konto w BIK

Pierwszym, niezbędnym do budowania historii kredytowej krokiem jest zaopatrzenie się w narzędzie pozwalające na pełny monitoring swoich poczynań. W przypadku osób starających się o zbudowanie pozytywnej historii jest to konto Profil Kredytowy Plus na stronie BIK-u. Założenie konta i jego weryfikacja zajmują kilka minut, koszt 79 zł za 12 raportów BIK nie jest wygórowany – sprawdź jak łatwo zakłada się konto na bik.pl.

Dzięki temu Karolina będzie mogła wygodnie i bez ruszania się z fotela raz w miesiącu sprawdzić, w jaki sposób zachowuje się jej scoring BIK i co dzieje się na koncie. Będzie również zawiadamiana sms-em w przypadku złożenia przez jakiś bank zapytania do BIK w związku z jej osobą. Alerty BIK pozwolą na bezpieczne budowanie scoringu z pełną kontrolą nad sytuacją.

Budowanie scoringu BIK
Tak wygląda historia kredytowa Karoliny w momencie rozpoczęcia budowania scoringu BIK

Luty 2016 –  budowanie pozytywnej historii kredytowej – pierwsza porażka

Nasz bohaterka postanowiła zacząć od zakupu ratalnego w markecie. To dobry pomysł, gdyż w teorii łatwo jest otrzymać zgodę na raty za zakupiony towar. Niestety – zderzenie z rzeczywistością było brutalne. Odmowa bez podania przyczyny. Karolina wie już, że nie będzie łatwo. Udaje się zatem do banku, w którym posiada konto osobiste i prosi o jakąkolwiek formę kredytowania. Niestety, w banku (którego nazwy nie wymienię, gdyż darmowa reklama należy się tylko bankom, które pomagają w procesie takim jak budowanie pozytywnej historii kredytowej) otrzymała stanowcze: nie. Przyczyna: działalność gospodarcza nie jest mile widziana jako forma uzyskiwania przychodów. To ostatni kontakt Karoliny w tym bankiem. Zamyka konto i udaje się do banku, który budowanie pozytywnej historii kredytowej wesprze i pomoże w realizacji celu.

Luty 2016 – konto w banku Millenium

Za naszą poradą Karolina natychmiast otwiera konto osobiste w banku Millenium. Dlaczego akurat w tym banku? Z naszego wieloletniego doświadczenia w bankowości wiemy, że bank Millenium jest bardzo elastyczny w stosunku do nowych klientów i lubi obdarzać ich zaufaniem w podzięce za przeniesienie konta. Czy ten krok okaże się trafny i budowanie pozytywnej historii kredytowej dzięki Millenium ruszy z miejsca? O tym opowiemy w kolejnym odcinku cyklu.

Dodaj komentarz

avatar