Budowanie scoringu BIK

Jak zbudować dobry scoring – marzec

Jak zbudować dobry scoring – marzec
4 (80%) 2 votes

Budowanie pozytywnej historii kredytowejO tym, jak zbudować dobry scoring, pisaliśmy w poprzednich odcinkach cyklu. Gwoli przypomnienia: nasza bohaterka, Karolina, stara się przygotować do wzięcia kredytu hipotecznego na warunkach niedostępnych innym kredytobiorcom. Naszą rolą jest pomaganie jej wieloletnim doświadczeniem w branży finansowej w tym, jak zbudować dobry scoring.

Marzec 2016 – debet w koncie Banku Millenium

Miesiąc wcześniej doradziliśmy Karolinie założenie konta w Banku Millenium ze względu na łatwość wykorzystania tego banku do swoich celów. Okazało się to bardzo dobrą decyzją. Gwałtowne ruchy transferowe, jakimi “uraczyliśmy” konto (dużo przelewów wychodzących i przychodzących z różnych źródeł) spowodowały zainteresowanie się świeżym kontem osób z marketingu. Zaczęły się telefony z propozycjami, na razie bardzo nieśmiałymi, bo Karolina  i bank znają się dopiero od tygodnia. Karolina zdecydowała się zawnioskować o najłatwiej przyznawalny przez bank produkt – debet w koncie Millenium Bank. Limit debetowy skrajnie minimalny, jedyne 500 zł, co również miało wpływ na szybką i pozytywną decyzję kredytową. Po tygodniu od otwarcia konta Karolina przestała być “niewinna kredytowo” i mogliśmy odpalić niewielkiego szampana za przełamanie najgorszego, czyli podpisanie pierwszej – najtrudniejszej – umowy natury kredytowej:

Limit_debetowy-Millenium_bank

Jak widać na załączonym screenie 500 limitu kredytowego już jest, ale to nie oznacza, że Karolina może sobie odpuścić ten bank. O nie, powinna teraz jeszcze bardziej pracować nad tym, aby przez konto przepływała gotówka w taki sposób, aby bank widział w Karolinie klienta, któremu po przysłowiowym “ostatnim” zostaje gotówka, a nie debet.

To zwiększa bowiem znacznie szansę na możliwość otrzymania od banku korzystnych kolejnych ofert, których to Karolina, aby zbudować dobry scoring, potrzebuje nieustannie. Dlatego też obraz Karoliny, jako klientki, w miesiącu marcu wyglądał w banku Millenium właśnie tak:

Jak zbudować dobry scoring

Czy jestem w BIK?

Podczas, gdy prawie każdy kredytobiorca wypowiada to pytanie jak zaklęcie modląc się, aby “nie było go w BIK”, Karolina ma zgoła inne pragnienie. Ona bardzo, bardzo chce JUŻ zostać wpisana do BIK-u. Pod koniec marca następuje zatem moment prawdy i sprawdzenie, czy Bank Millenium przekazał już wsad informacyjny zawierający wzmiankę o tym, iż jego nowa klientka otrzymała od banku limit w koncie?

Jak zbudować dobry scoring

Jest ulga, gdyż jest informacja w BIK, zatem machina pod tytułem: jak zbudować dobry scoring ruszyła! Od tego momentu każdy ruch natury kredytowej będzie miał znaczenie dla finalnej oceny wiarygodności kredytowej naszej bohaterki. Ona wie o tym, dlatego starać się będzie swoim zachowaniem dopasowywać do modelu wzorcowego, czyli kredytobiorcy idealnego.

Na razie jednak cieszy się z pierwszego małego sukcesu, który pomoże jej zbudować scoring BIK. Cieszy się z limitu debetowego w koncie. Cieszy się z konta Millenium, bez którego nie zrobiłaby tak szybko tego najważniejszego kroku.

Jak zbudować dobry scoring?

W każdym odcinku naszego cyklu prezentujemy pracę wykonaną w danym miesiącu. Jest to element planu pozwalającego na zbudowanie pozytywnej historii kredytowej – robimy to w sposób transparentny, aby pokazać społeczeństwu, że BIK to nie jest lista dłużników,  a narzędzie w rękach każdego, kto umiejąc je wykorzystać, może stać się VIP-em bankowości i dołączyć do kilku procent elitarnych klientów banków z najwyższym scoringiem BIK.

 

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
MartynaWu Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
MartynaWu
Gość
MartynaWu

Ciekawe podejście do tematu. Myślę, że mało ludzi podchodzi z premedytacją do budowy zdolności kredytowej, tak Pan to opisuje. Może komuś to otworzy oczy, a nie na żywioł, a potem lament nie mam zdolności , mam slaby bik itp. Ja w każdym razie czekam na dalsze losy Karoliny.