Budowanie scoringu BIK

Karta kredytowa Banku Millenium – maj

Karta kredytowa Banku Millenium – maj
4.5 (90%) 2 votes

Scoring BIKKarta kredytowa Millenium będzie kolejnym narzędziem użytym do realizacji celu – tym razem w miesiącu maju.

Karolina, bohaterka naszego cyklu o budowaniu scoringu, przed wzięciem kredytu hipotecznego stara się – z pomocą naszych ekspertów – zbudować jak najlepszy scoring. Aby to osiągnąć, musi wykonać pracę, dla wielu syzyfową – wybrać takie banki, które pożyczą osobie jeszcze całkowicie niewiarygodnej drobne kwoty. Na podstawie tych umów kredytowych Karolina zbuduje swoją historię.

Historia kredytowa jest na bieżąco monitorowana za pomocą pakietu BIK pozwalającego na śledzenie zmian w obrębie scoringu. Jest to obowiązkowy pakiet dla wszystkich chcących pójść w ślady Karoliny.

Czy konto osobiste w banku Millennium jest również niezbędne dla osób bez zdolności i wiarygodności kredytowej? Założyliśmy, że tak. Że takie właśnie konto w Millenium banku otworzy Karolinie drogę do produktów w innych bankach niedostępnych – czy się uda?

Karta kredytowa banku Millenium

Maj miesiącem nadziei? Ależ tak. Dlatego właśnie w maju Karolina z dużymi nadziejami zalogowała się na swoje konto w banku Millenium i kliknęła w zakładkę Wniosek o kartę kredytową. O dziwo, już po kilkunastu sekundach pojawiła się informacja, że karta została przyznana, ale za moment komunikat o błędzie. Powtórka. Znów karta przyznana i …tym razem obyło się bez błędów. Hurra – krzyknęła Karolina. Ma już swoją kartę kredytową Millenium banku i teraz tylko będzie musiała się jej nauczyć używać zgodnie z prawidłami BIK:

Karta kredytowa Millenium BnakKarta kredytowa Millenium a budowanie scoringu BIK

Jak wiemy z poprzednich odcinków cyklu o budowaniu wiarygodności kredytowej, zasada oceny kredytobiorcy przez algorytm BIK jest stała.

Polega na dopasowywaniu zachowania kredytowego badanego do szeregu wzorców, którymi ów algorytm się posługuje.

Zadaniem osoby budującej dobry BIK jest dopasowanie swojego zachowania do wzorca maksymalnie zbliżonego do ideału.

Jak budować scoring w przypadku karty kredytowej?

Należy odpowiedzieć sobie na pierwsze pytanie: do czego służy karta kredytowa wg założeń banku? Karta kredytowa to nic innego niż określony limit kredytowy ubrany w wygodną formę, czyli elektroniczną kartę płatniczą. Ponieważ oprocentowanie karty kredytowej jest wyższe niż innych produktów bankowych, nie służy ona z założenia do zaciągania długoterminowych pożyczek. Zatem wybranie z bankomatu gotówki  (pożyczenie jej od banku) na dłuższy okres i spłacanie tylko minimalnej kwoty (5% kwoty limitu) jest w dużej sprzeczności z intencją wydającego kartę.

I powoduje, że algorytm BIK przyrówna nas do grupy kredytobiorców, którzy będąc w finansowym dołku, ale jeszcze przed utratą płynności finansowej, dokonali pożyczki z karty kredytowej, która u 88% z nich stała się pożyczką niemożliwą do spłaty w okresie krótszym niż pół roku. 64% z osób zaciągających pożyczkę z karty nie spłaciło jej w ogóle, spłaciło dopiero po egzekucji komorniczej lub interwencji działu windykacji.

Nie możemy zatem dziwić się, że osoba wypłacająca z bankomatu gotówkę z karty kredytowej i spłacająca minimalne odsetki nie może liczyć na pozytywną ocenę swoich działań. Przypominają one działania złych kredytobiorców, a więc prowadzą do przyrównania do negatywnych wzorców.

Karta kredytowa Millenium – jak korzystać, aby BIK ocenił to pozytywnie?

Karta kredytowa służyć może do wielu celów, z wyjątkiem traktowania jest jak przenośnego bankomatu za zaciągania kredytów długoterminowych. Nasza bohaterka otrzymała zadanie wykonania w ciągu miesiąca kliku drobnych transakcji kartą kredytową Millenium i oczywiście spłacenie tych zobowiązań przed upływem okresu bezodsetkowego. Dla bezpieczeństwa w koncie bankowym Millenium uruchomiona została również opcja automatycznej spłaty – to podwójne zabezpieczenie zapobiegnie sytuacji, w której bank mógłby nie otrzymać nawet minimalnej spłaty w terminie.

W przypadku takiego zdarzenia  w ramach kolejnej aktualizacji w BIK przekazana zostałaby informacja, że kredytobiorca nie wywiązał się z umowy. Co oczywiście zniweczyłoby nasze starania o szybkie wejście do grona kredytobiorców z najwyższą oceną BIK.

Karolina ma zakaz wypłacania gotówki z bankomatu. Karta kredytowa Millenium służy bowiem do tego – oczywiście awaryjna wypłata nie spowoduje nieszczęścia, ale lepiej dmuchać na zimne.

Karolina ma zadanie używać karty aktywnie, ale na drobne wydatki. Niechaj algorytm BIK widzi, że limit przyznany przez bank nie jest dla naszej bohaterki źródłem finansowania i nie stanowi jakiejkolwiek pozycji w jej portfelu.

Wszak trudno nazwać zapłacenie za kawę pożyczką z banku. I tego będziemy się trzymać przez cały okres, gdy karta kredytowa Millenium będzie w użyciu.

Rozmnożenie kart kredytowych

Pamiętacie Państwo opis wnioskowania przez Karolinę o kartę w Milenium i komunikat o błędzie? W jego efekcie wniosek został wysłany ponownie, w odpowiedzi bank…przysłał Karolinie dwie niezależne karty. Stała się zatem posiadaczką aż dwóch kart, a ich rolę w budowaniu scoringu BIK ocenimy dopiero za kilka miesięcy. Tymczasem za miesiąc postaramy się wykorzystać założone wcześniej konto w Credit Agricole do zaciągnięcia w tym banku niewielkiego kredytu konsumpcyjnego.

Karta kredytowa Millenium w raporcie BIK

Tak wygląda raport BIK naszej bohaterki po dopisaniu do systemu BIK informacji o wydaniu i aktywowaniu dwóch kart kredytowych. Ponieważ wcześniej nie było o tym wzmianki, teraz pora na dwa słowa wyjaśnienie.

Obydwie karty posiadają limit najmniejszy z możliwych. Jest to podyktowane zarówno logiką, jak i strategią budowania wiarygodności kredytowej – wysokość limitu karty nie ma wpływu na możliwość wykorzystania jej do podnoszenia scoringu. A im niższy limit, tym większe szanse, że bank wyda decyzję pozytywną o uruchomieniu karty kredytowej. W przypadku banku Millenium i naszej bohaterki nawet dwóch bliźniaczych….w wyniki błędu.Karta kredytowa millenium w BIKKarta-millenium -1Karta kredytowa Millenium Banku widok w BIK-u

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Piotrek Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Piotrek
Gość
Piotrek

Fajnie, że jedziecie konkretami. Ciekawy jestem jak taka powielona karta kredytowa wpłynie na zdolność opisywanej pani? Może lepiej byłoby odesłac kartę czy zgłosić reklamacje?