Książeczka mieszkaniowa

Książeczka mieszkaniowa kalkulator premii gwarancyjnej

Książeczka mieszkaniowa kalkulator premii gwarancyjnej
4 (80%) 5 votes

Książeczka mieszkaniowa kalkulator premii gwarancyjnejPosiadacze starej czerwonej książeczki z logo PKO BP – jest to oczywiście książeczka mieszkaniowa kalkulator premii gwarancyjnej traktują jako podstawowe narzędzie oszacowania wartości książeczki. Zastanawiają się przy tym w jaki sposób wyliczana jest premia gwarancyjna. I co decyduje o wartości premii.

Książeczka mieszkaniowa kalkulator premii gwarancyjnej

Zasada działania obliczania gwarancyjnej jest w miarę prosta. Premia gwarancyjna wypłacana w dniu dokonywania obliczeń powinna wystarczyć na zakup tylu metrów kwadratowych ile można było kupić w dniu wpłaty.

Przykładowo: w 1977 roku cena metra kwadratowego budynku mieszkalnego wynosiła 3880 zł. Jeśli w styczniu 1997 właściciel książeczki wpłacił regularnie 50 zł, to kwota ta  pozwoliłaby na zakup 0,0128 metra kwadratowego mieszkania w rzeczonym 1977 roku.

W 2016 roku cena metra kwadratowego to 4177 zł. Wysokość premii gwarancyjnej wypłacanej w momencie likwidacji książeczki to suma wszystkich składowych (ilości miesięcy) wpłat widniejących przeliczonych po cenie metra obowiązującej w momencie likwidacji.

Wpłata ze stycznia 1977 roku zamieniona na powierzchnię wirtualnego zakupu przeliczona zostanie po cenie metra kwadratowego z 2016 roku. 0.0128 metra liczone po cenie 4177 zł da kwotę ok. 53,50 zł.

Jeśli w ten sposób zsumujemy wszystkie miesiące wpłat otrzymamy wysokość premii gwarancyjnej.

Aby obliczyć premię samodzielnie, trzeba znać ceny 1m2 oraz stopy procentowe (wg bank naliczał odsetki) we wszystkich latach oszczędzania. Znając je można posłużyć się wzorem (opcja dla maniaków matematycznych)

Książeczka mieszkaniowa kalkulator premii gwarancyjnej
Żródło: Money.pl

Książeczka mieszkaniowa kalkulator premii gwarancyjnej w excelu

Poszukując w internecie kalkulatora premii gwarancyjnej natrafimy na takowy. Znajduje się on na stronie http://www.kapitanat.pl/szacunek_premii_gwarancyjnej.xls i pozwalana na sprawdzenie wysokości premii gwarancyjnej książeczki PKO BP.

Czy jest to narzędzie użyteczne czy tylko ciekawostka?

Odpowiedź na to pytanie może dać pewna informacja. Dokonaliśmy obliczeń z wykorzystaniem kalkulatora dla testowanej książeczki. Wynik kalkulatora premii gwarancyjnej to 28.000 zł.

Kwota ta została zweryfikowana w banku. Wyliczenie premii gwarancyjnej przez bank wyglądało zupełnie inaczej niż to z kalkulatora. Wysokość premii określona na poziomie o połowę niższym.

Dlatego też można traktować to tylko w kategoriach ciekawostki.

Książeczka mieszkaniowa kalkulator premii gwarancyjnej w banku PKO BP

Wzory, kalkulatory, zabawa w wyliczanie premii….Jednak jedyny wiarygodny wynik uzyskamy poddając książeczkę mieszkaniową do wyliczenia w banku PKO BP. Otrzymany wynik będzie wynikiem nie szacunkowym, a dokładnym i obowiązującym w danym dniu w chwili zlecenia wypłaty premii gwarancyjnej z książeczki mieszkaniowej.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Grzegorz Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Grzegorz
Gość
Grzegorz

Witam
A skąd możemy mieć pewność, że bank wyliczył premię prawidłowo? Czy istnieje możliwość odwołania się od wyceny?