Bez kategoriiKsiążeczka mieszkaniowa

Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna czy wypłata?

Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna czy wypłata?
4.2 (84%) 5 votes

Książeczka mieszkaniowa i premia gwarancyjna
Książeczka PKO BP

Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna to temat budzący wiele nieporozumień. Wiele osób myli bowiem dwie kwoty: otrzymaną z tytułu likwidacji książeczki mieszkaniowej i otrzymaną z tytułu premii gwarancyjnej. Przyjrzyjmy się zatem temu, czym w praktyce jest książeczka mieszkaniowa i premia gwarancyjna wypłacana przez PKO BP.

Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna – tylko w PKO BP

Mówiąc współcześnie, administratorem książeczek mieszkaniowych w imieniu państwa jest bank PKO BP. To w nim (i tylko w nim) możemy załatwić wszystkie formalności związane z obsługą książeczki, przeliczaniem wkładu i wreszcie wypłatą premii gwarancyjnej. Zatem jak to zrobić, aby nie stracić czasu i cierpliwości?

Premia gwarancyjna vs likwidacja książeczki mieszkaniowej

Wielu posiadaczy książeczki mieszkaniowej PKO BP działa w oparciu o potrzebę chwili, czyli mając natychmiastowy dostęp do zaoszczędzonych przez rodziców lub dziadków środków zgromadzonych na książeczce – dokonuje likwidacji książeczki mieszkaniowej. Likwidacja książeczki mieszkaniowej jest kompletnie nieopłacalna, gdyż decydując się na nią, traci się bezpowrotnie możliwość otrzymania premii gwarancyjnej. Czyli mówiąc kolokwialnie wyrzuca się w błoto ponad 10 tysięcy złotych! Tylko po to, aby zrealizować swoje potrzeby doraźne o wartości kilkuset złotych.

Najlepiej odda to realne wyliczenie wartości książeczki mieszkaniowej. Proszę porównać dwie wartości – zaznaczona na czerwono pokazuje ile pieniędzy można dostać od banku PKO BO likwidując książeczkę. Niebieska -to książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna dostępna przy wykorzystaniu oszczędności na kupno, budowę, czy remont nieruchomości:

Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna

Jak widać wyraźnie, właściciel tej książeczki mieszkaniowej dokonując jej likwidacji otrzyma niespełna tysiąc złotych. Gdyby zdecydował się na skorzystanie z premii otrzymane pieniądze byłyby zgoła inne – choć oczywiście i tak byłyby to ochłapy w porównaniu z prawdziwą wartością wkładu na książeczce zgromadzonego.

Likwidacja książeczki mieszkaniowej – ostrzeżenie

Panująca w temacie książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna niewiedza powoduje, że wiele osób nie znając przepisów regulujących wypłatę premii gwarancyjne z PKO BP decyduje się na małe, ale dostępne tu i teraz pieniądze, czyli po prostu likwiduje książeczkę zabierając wkład.

Tracą na tym ponad 90% swoich pieniędzy!

Naszemu państwu, będącemu dłużnikiem w stosunku do posiadaczy książeczek mieszkaniowych, jest w to graj. Raz już dokonało uwłaszczenie wkładów, wprowadzając złodziejską z punktu widzenia oszczędzających metodę przeliczenia, dodatkowo co roku kilka tysięcy osób dobrowolnie rezygnuje z odzyskania swoich pieniędzy, niejako umarzając państwu zadłużenie. Inaczej bowiem nie sposób nazwać zadowolenie się nikłym procentem w stosunku do zgromadzonych środków…..

Książeczka i jej wkład to bowiem pożyczka naszych rodziców czy dziadków udzielana państwu przez kilkanaście, kilkadziesiąt lat. Teraz, państwo łaskawie pozwala im odebrać promil swego wkładu w postaci gotówki.

O zgrozo, wiele osób decyduje się na to. Pomimo, że książeczka mieszkaniowa może (nawet po uwłaszczeniu) przynieść jakiś realny wkład w nowe lokum, oddają prawo do swoich pieniędzy za kwotę równą rocznym składkom wpłacanym przez poprzednie pokolenie na ich lepszą przyszłość.

W mojej rodzinie każdy z wnuków na osiemnaste urodziny otrzymywał od dziadka książeczkę z wkładem (każdy wnuk tyle samo) do dowolnej dyspozycji. Było ich ośmioro. Ilu z nich mając ledwie 18 lat i brak wyobraźni, ale za to nastoletnie potrzeby pobiegło w te pędy do PKO BO, aby uwolnić środki?

Niestety siedmioro. I teraz pochylając się nad kalkulatorem kredytu hipotecznego plują sobie w brodę, że potrzebne do wkładu własnego pieniądze zamienili na kilka wakacyjnych imprez urządzonych z pieniędzy “zarobionych” w procesie likwidacji książeczki mieszkaniowej.

Ot, taka małoletnia ekonomia. Przed którą ostrzegamy. Likwidacja książeczki mieszkaniowej to naprawdę najbardziej nieodpowiedzialna rzecz nawet w sytuacji, gdy nie przewidujesz zakupu nieruchomości. Za kilka lat kredyt hipoteczny może być bowiem dla Ciebie priorytetem…..

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
blablabla Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
blablabla
Gość
blablabla

Prawda jest taka, że PKO BP i Państwo wydymało polaków. Nie dziwię się, że ludzie likwidują książeczki, bo prędzej śmierci się doczekają niż faktycznej wartości złożonych na niej pieniędzy. 13 tys. zł to ile to teraz metrów kwadratowych mieszkania, 3-6 Jak ktoś nie ma na pozostałe min. 30 m 2 to nigdy ich nie będzie miał, także ludzie likwidują.