Bez kategoriiKsiążeczka mieszkaniowa

Książeczka mieszkaniowa

Książeczka mieszkaniowa
5 (100%) 3 votes

Książeczka mieszkaniowaKsiążeczka mieszkaniowa to dla wielu przyszłych kredytobiorców hipotecznych ukryty skarb, o którym nie wiedzą, że istnieje. Książeczki w latach Gierka były częstym prezentem na urodziny dzieci czy wnuków i systematycznie zasilane przeżyły wiele lat w zaciszu szuflad rodziców lub dziadków. Wiele osób bowiem zapomniało o nich, gdy w wyniku hiperinflacji kilkunastoletni wkład pieniężny zdeponowany na książeczkach – docelowo na mieszkanie – mógł wystarczyć na zakup oranżady.

Książeczka mieszkaniowa – nie wszystko stracone

Wiele osób po stwierdzeniu, że wszystkie drobne oszczędności zgromadzone na książeczce przepadły, przeszło nad faktem gigantycznej kradzieży dokonanej przez państwo w majestacie prawa (państwo podjęło w stosunku do milionów posiadaczy zobowiązania, aby w trakcie trwania umowy dokonać zmian jej warunków – porównaj z OFE) do porządku dziennego i po prostu zapomniało o tych drobiazgach pozostałych na książeczce. Jak się okazało, całkiem niesłusznie, gdyż nie do końca jest tak, że oszczędności na niej zgromadzone są warte tyle, ile zapis księgowy w książeczce mieszkaniowej, czyli kilka złotych. Nic z tych rzeczy,  książeczka mieszkaniowa może być warta odszukania jej w czeluściach zapomnianych szuflad czy pudeł. Naprawdę warto. Przeczytajcie cały cykl, aby przekonać się, że książeczka mieszkaniowa nie musi być synonimem całkowitej utraty oszczędności. Bo można je w jakiejś części odzyskać – co jest szczególnie istotne w perspektywie zakupu nieruchomości.

Zostawmy na boku aspekty moralne i etyczne w relacjach państwo – obywatel. Bo rozpatrywaniem faktów minionych nie kupi/wybuduje własnych czterech kątów. Do tego potrzebne są pieniądze. Fakty są zaś takie, że na książeczkach mieszkaniowych pozostają pieniądze do wzięcia, a celem osoby szukającej kredytu hipotecznego jest wszak to, aby móc wnieść w zakup nieruchomości jak najwięcej środków własnych.

Jak wygląda książeczka mieszkaniowa?

Poszukiwania cennego z punktu widzenia kredytobiorcy źródła pieniędzy, czyli książeczki mieszkaniowej, na pewno ułatwi poznanie jej wyglądu. Prezentujemy autentyczną książeczkę, której specyficzny wygląd podyktowany jest spinaniem przez pracowników PKO BP jednej książeczki mieszkaniowej w drugą.

Prezentowana książeczka ma 40 lat i jest nieco sfatygowana. Nie oznacza to jednak, że jej wartość (dzisiejsza) uległa w ten sposób zmniejszeniu. Ile warta jest książeczka i jak można obliczyć realną wartość w stosunku do wkładu napiszemy w kolejnym odcinku cyklu pod tytułem: Książeczka mieszkaniowa PKO BP.

Ksiazeczka mieszkaniowa

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Wlodek Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Wlodek
Gość
Wlodek

Posiadam książeczkę z wkładem na konic 1969 roku 5400,00 złotych. Po rewaloryzacji 54 grosze. Obecnie remontuję elewację zabytkowego domu. Wymieniam zniszczone okna na nowe PCV. Premii gwarancyjnej nie mogę uzyskać. Najpierw z braku wiedzy o takiej możliwości. Teraz to data faktury przekroczyła 90 dni. Następny wniosek oddalony z uwagi na brak specyfikacji do faktury. (faktura z właściwą datą). PKO BP nie chce pomóc obywatelowi w odzyskaniu pieniędzy który powierzył Bankowi swoje oszczędności. Bank trzyma w formie cyfrowej te 5400 zł przez 48 lat i ma się dobrze. Ja na emeryturze mam remontować dom na warunkach podanych przez Konserwatora Zabytków bez… Czytaj więcej »