Artykuły

Oczekując na kredyt hipoteczny

Oczekując na kredyt hipoteczny
4.5 (90%) 2 votes

W czasie, kiedy podejmujesz decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego, często masz już jakąś gotówkę i zastanawiasz się nad tym czy lokować pieniądze przed zaciągnięciem kredytu na zakup nieruchomości. Wiele osób przygotowuje się do wzięcia kredytu hipotecznego miesiącami, a nawet latami. W tym czasie warto zadbać o już zgromadzone fundusze oraz o wiarygodność kredytową – lepszy scoring BIK.

Przygotowania do kredytu hipotecznegoNie trzymaj pieniędzy na koncie

Chociaż to brzmi dosyć kontrowersyjnie, chodzi w zasadzie o konto bankowe typu ROR, gdzie oprocentowanie jest śladowe, a jeszcze częściej wynosi okrągłe ZERO procent. Jeśli o kredyt będziesz się ubiegał w perspektywie kilku miesięcy, warto pieniądze ulokować na krótkoterminowej  lokacie. Co istotne. nie trzeba się ograniczać do własnego banku, ten z reguły dla swoich klientów nie oferuje procentowych kokosów. Warto wykorzystać okazje, które dosyć systematycznie pojawiają się na rynku, gdy bank zachęca do zakładania lokat przez nowych klientów. Wiadomo, zaś, że jeśli chce się zwabić nowego klienta, trzeba zaproponować mu odpowiednio atrakcyjną ofertę.  Dla przykładu takie oferty pojawiają się w Idea Banku czy Banku BGŻ.

Czasem takie oferty łączone są parami. Tak aktualnie np. postępuje mBank – nowy klient może liczyć na wysokie oprocentowanie ROR i dodatkowo założyć 3-miesięczną lokatę na jeszcze wyższy procent.  Korzystając z tego typu ofert nie musisz zakładać, że osiągniesz jakiś niebotyczny zysk, ale na pewno chronisz już zebrany kapitał przed utratą wartości.

Przykład 1 - Lokata Idea Bank
Lokata Happy Plus kierowana do nowych klientów, 3 miesiące, 3% i możliwość ulokowania nawet 100 tys. złotych
Przykład 2 - mBank
Konto osobiste na 3%, do tego lokata na 3,5%.
Przykład 3 - Lokata BGŻ
Do 20 tysięcy złotych na 3,2 procent – lokata 3 miesięczna, oczywiście dla nowych klientów

Przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego pamiętaj o scoringu BIK

Jak? Najprościej jak się da – załóż kartę kredytową i korzystaj z niej aktywnie. Jeśli do podjęcia ostatecznej decyzji o podpisaniu umowy kredytowej masz więcej niż pół roku, takie zachowanie na pewno pozytywnie wpłynie na Twój BIK, a to z kolei często sprawia, że:

  • łatwiej otrzymasz kredyt,
  • kredyt może zostać udzielony na korzystniejszych warunkach (np. mniejsza marża kredytu hipotecznego),

Pamiętaj jednak, że jeżeli Twoja zdolność kredytowa jest wyliczona “na styk” do kwoty kredytu, warto przed złożeniem wniosku zamknąć rachunek karty kredytowej. Dzięki temu uwolnisz swój potencjał kredytobiorcy, a zdobyte w BIK-u punkty jeszcze długo będą pozytywnie oddziaływać na Twój wizerunek w banku.

Jeśli do czasu, kiedy udasz się do banku po kredyt ma minąć jeszcze sporo czasu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby z takiej karty wyciągnąć dodatkowe profity. Znów kłaniają się oferty mające przyciągnąć klientów do kart kredytowych danego banku. W promowaniu tych produktów prym wiedzie Citi Bank, który równocześnie potrafi oferować 2-3 promocje tak, by każdy klient znalazł korzyść najbardziej mu odpowiadającą.

City Handlowy - przykład 1
Oferta dla lubiących zakupy w intenecie: 400zł za zakupy w Allegro lub Mall.pl
City Handlowy - przykład 2
Nie lubisz zakupów, a potrzebujesz nowego telefonu? LG K8 czeka.
SCiti Bank Handlowy - Promocja BP-PAYBACK
Zbierasz punkty Payback? City ma także coś dla Ciebie, karta za którą dostaniesz punkty i będziesz je zbierał przy każdej płatności
Citi Bank Handlowy - PremierMiles
Dla tych, którzy podróżują w przestworzach.

Dodaj komentarz

avatar