Kredyt hipoteczny - baza wiedzy

Punkty procentowe a oprocentowanie kredytu hipotecznego

Punkty procentowe a oprocentowanie kredytu hipotecznego
4.5 (90%) 2 votes

Punkty procentowe a oprocentowanie kredytu hipotecznego – czy znasz różnicę? Jeśli nie, przeczytaj koniecznie, co trzeba wiedzieć, aby nie dać się zmanipulować reklamom banków.

Punkty procentowe a oprocentowanie Punkty procentowe a oprocentowanie kredytu hipotecznego

W zasadzie w szkole wszyscy uczyliśmy się procentów i wykonywania na nich podstawowych działań. Świat jest, jaki jest i procenty nieustannie towarzyszą nam w życiu. Szczególnie w przypadku zainteresowania kredytami bankowymi, w tym kredytami hipotecznymi.

Jeśli czasami patrząc na reklamę bądź regulamin kredytu  zastanawiasz się jak to jest możliwe, że koszt pożyczki oprocentowanej na 8% można obniżyć o 50% i kredyt w efekcie nadal będzie oprocentowany, to czas najwyższy poznać pojęcie punktu procentowego.

Z tym zjawiskiem nie spotkaliśmy się w szkole, jeśli nie po drodze nam z uczelnią ekonomiczną, a w dorosłym życiu Polakom też za bardzo nikt nie aplikuje wiedzy ekonomicznej. Za to pojęciem punktu procentowego chętnie posługują się wszelkiej maści ekonomiści, ze szczególnym uwzględnieniem bankowców.. Jeśli poświęcisz jeszcze chwilę na ten artykuł zrozumiesz jak bardzo przydatne jest zrozumienie różnicy między procentem (%), a punktem procentowym (p.p.).

Co to jest punkt procentowy?

Na początek formalności, czyli definicja: punkt procentowy stanowi różnicę między dwiema wartościami jednej wielkości podanymi w procentach. Na razie czarna magia. Chociaż jednak procenty. Zapewne znasz to określenie, że rzeczywista zmiana procentowa liczona jest od pewnej wartości bazowej. Ale ono również do najklarowniejszych nie należy.

Prawie robi różnicę, czyli p.p. brzmi prawie jak procent

Żeby pokazać Ci jak diametralna różnica tkwi w tych dwóch pojęciach, powróćmy do naszego przykładu. Żeby koszt kredytu oprocentowanego na 8% spadł do 4% potrzeba obniżki, aż o 50% (czyli o połowę). Ile do tej samej „roboty” potrzeba punktów procentowych? 4 (słownie: cztery) punkty procentowe. Teraz zapewne stało się jasne  nie tylko to,  jak wielka różnica kryje się za tymi pojęciami, ale także, czemu w reklamach punkt procentowy nie znalazł zatrudnienia.

Reklama z założenia ma trafić do odbiorcy masowego, czyli takiego, który utożsamia procenty z punktami procentowymi. A co lepiej zadziała na jego wyobraźnię. Wspomniana obniżka kosztów kredytu o 50% czy o 4 punkty procentowe? Odpowiedź jest oczywista….

Zobrazujmy to raz jeszcze dla innych wartości. Kredyt jest oprocentowany na 6%. W reklamie widzimy, że oprocentowanie kredytu obniżono o 20%. Ile zatem zostanie? 20% z 6 % to 1,2% i tyle odejmujemy od wyjściowych 6% . Zatem oprocentowanie promocyjnego kredytu wyniesie teraz 4,8%. Jeśli dobrze się przyjrzysz to wyliczony procent z procenta stanowi wartość obniżki, jaką można wyrazić w punktach procentowych. Wysokość oprocentowania obniżono o 1,2 punktu procentowego… taka wartość zaserwowana w reklamie nie przykułaby niczyjej uwagi.

Punkty procentowe a oprocentowanie kredytu hipotecznego w umowach kredytowych

I nie tylko. Również w ofertach banków używane jest pojęcie procentów zawsze wtedy, gdy bank chce zrobić na klientach wrażenie ogromnej ulgi, przeceny promocji.

Zatem jeszcze raz: punkty procentowe, a oprocentowanie to zupełnie inne wartości. I choć na folderach ślicznie wyglądają obniżki oprocentowania o 30, 40 czy nawet 50 procent, nie oznacza to jednak nigdy,  że o tyle zmniejszą się odsetki czy raty.

Procenty od procentów, czyli punkty procentowe w praktyce

Dla osób, które pomimo naszej pomocy wciąż nie rozumieją, że punkty procentowe a oprocentowanie kredytu hipotecznego to zupełnie inne wartości, przygotowaliśmy podręczną i praktyczną ściągawkę.

Tabela przeliczająca punkty procentowe na oprocentowanie kredytu hipotecznego pozwoli na szybkie zobrazowanie i przeliczenie różnic między wartościami.

Zatem jeśli przeczytasz ten artykuł i gdziekolwiek zobaczysz reklamę kredytu hipotecznego głoszącą wielką nowinę, iż bank X obniżył oprocentowanie o ileś procent – zajrzyj do tabeli i sprawdź punkty procentowe i oprocentowanie.

Unikniesz  w ten sposób rozczarowania ofertą, która z założenia miała mocno obniżyć Twoje raty, a w praktyce różnica okazała się symboliczna.

Przeliczanie procentów na punkty procentowe – tabela

 

 

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Lola Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Lola
Gość
Lola

A gdzie tabela? Kredyt 223 000 marza 3,45 zwiększenie o 0,01 p.p. to znaczy o ile?